وکس صورت

وکس یک روش معمول برای از بین بردن موهای زائد میباشد که به اسمهای متفاوتی تو مراکز اپیلاسیون ارائه میشه (شمع، جلبک دریایی و …) موم انداختن یا وکس صورت یکی از روشهای از بین بردن موهای زائد با استفاده از ماده ای به نام موم یا wax است.

نمونه کار وکس صورت

وکس صورت یکی از روش های از بین بردن موهای صورت، اصلاح با وکس است که دارای فواید و معایب مخصوص به خود می باشد. روش از بین بردن موهای صورت با استفاده از وکس به این شکل است که ابتدا تکه ای پارافین را درون دستگاه گرم کننده مخصوص قرار می دهند تا آب شود. سپس به وسیله یک کاردک، لایه نازکی از آن را روی پوست کشیده و پس از خشک شدن، آن را در خلاف جهت رویش موها می کشیم. پارافین به صورت ورقه ای جدا شده و موها را از روی پوست بر می دارد.

وکس صورت معمولاً با درد همراه است چرا که پوست صورت از دیگر نقاط بدن حساس‌تر است. وکس صورت می‌تواند منجر به قرمزی یا بروز جوش‌های پوستی شود.

در حین وکس کردن ممکن است برخی مناطق دچار خونریزی سطحی به صورت لکه‌های قرمز شود چرا که طی وکس کردن نه تنها مو بلکه در پوست‌های نازک و حساس لایه‌های نازکی از پوست نیز تحت کشش قرار می‌گیرد.

وکس صورت در بعضی مناطق می‌تواند با بروز واکنش‌های آلرژیک همراه باشد. روش نادرست استفاده از وکس صورت می‌تواند منجر به تحریک یا سوزاندن پوست شود.

ممکن است در یک جلسه همه موهای صورت از بین نرود و بدین ترتیب چند جلسه برای از بین بردن کامل موها لازم باشد و تکرار این روش بستگی به میزان رویش مو در هر فرد دارد.

پس از انجام وکس صورت ممکن است حداقل تا 24 ساعت برای خروج از منزل محدودیت داشته باشید.

در برخی افراد خصوصاً افراد دارای پوست تیره تغییرات رنگدانه ای ممکن است رخ دهد. انجام آن در برخی مناطق صورت مثل پشت لب مشکل‌تر است.

البته با بکارگیری برخی پیشنهادها بسیاری از عوارض جانبی ناشی از وکس صورت کاسته شده و پوست را نرم و بدون مو خواهد کرد.

فواید وکس صورت

 • وکس کردن فرایندی است که وقتی به درستی انجام شود، می تواند هفته ها صورت شما را نرم و عاری از مو کند.
 • وکس کردن می تواند روزنه های پوست را برای ورود انواع عفونت ها و باکتری های پوستی باز کند.
 • در سایر روش های اصلاح صورت، مشاهده خواهید کرد که موها از ریشه کنده نمی شوند و مجددا وقتی موها رشد می کنند، تیز و زبر شده اند. در حالی که وکس کردن موها را از ریشه در می آورد و بعد از چندین هفته، مشاهده خواهید کرد که رویش مجدد مو بسیار نرم است.
 • با وکس کردن شما از مرتب بودن و نداشتن مو یا پرز در صورت خود مطمئن هستید و می دانید که هفته ها طول می کشد تا مو دوباره رشد کند.
 • در صورتی که اطراف ابروهای شما هم وکس شود، مشاهده می کنید که شکل ابروهای شما چقدر زیباتر می شود و با روشن شدن پوست اطراف ابرو، خط ابروی شما مشخص تر می شود.
 • جوش های سر سیاه را تمیز میکند.
 • تیغ زدن باعث میشود موهایی که رشد میکند زبر باشد ولی چون وکس موها را کاملا از ریشه در میاورد، بنابراین موهایی که مجددا رشد میکنه نرم است.

 • تاثیر وکس تا حدود ۲ الی ۳ هفته و یا بیشتر میماند یعنی موها تا مدتی رشد نمیکنند و پوستتان همچنان صاف میماند.

 • وکس کردن باعث میشود سلولهای مرده روی پوست کنده شود و پوست شفاف و سفید شود.

 • وکس کردن به فولیکول مو آسیب میزند و همین باعث میشود رشد موها در طول زمان کاهش یابد.

 
وکس صورت چه عوارضی دارد؟

قرمزی و جوش صورت، مخصوصا در پوست های حساس، یکی از عوارض وکس است.

در صورتی که روش استفاده، نادرست باشد، ممکن است منجر به سوختن پوست شود.

چه کسانی نباید وکس صورت انجام دهند؟

افرادی که پوست چرب دارند و یا پوستشان مستعد جوش است، بهتر است از وکس، موم و شمع برای اصلاح صورت استفاده نکنند؛ چون احتمال افزایش جوش و آکنه وجود دارد.

آماده سازی پوست قبل از وکس کردن

آماده سازی پوست قبل از وکس کردن گر چه بی اهمیت تلقی می شود اما مهم ترین بخش وکس کردن است . برای آماده سازی پوست ابتدا مطمئن شوید که پوست کاملا تمیز است و هیچ گونه آلودگی یا ذرات اضافی روی آن وجود ندارد. برای این کار ابتدا پوستتان را با پاک کننده ملایم بشویید و سپس 10 تا 15 دقیقه مانده به شروع وکس کردن چند تکه یخ روی پوست بمالید تا شما بعد از وکس کردن جوش نزنید .

قبل از وکس لایه برداری ممنوع

قبل از انجام وکس هرگز پوستتان را لایه برداری نکنید زیرا منافذ پوستی صاف تر و نرم تر می شود و شما هنگام وکس احساس دردناکی خواهید داشت.

وکس کردن در زمان قاعدگی ممنوع

در زمان هایی مانند قاعدگی که دمای بدن در حد بالایی قرار می گیرد، وکس نکنید زیرا نوسانات هورمونی و خلقی وکس کردن را برای شما آزاردهنده می کند. همچنین پوست شما در این دوران نسبت به روزهای دیگر حساس تر می شود یکی از دلایل شکل گیری جوش پس از وکس کردن ، انجام این کاردر زمان قاعدگی است. بنابراین برای اینکه دچار جوش های قرمز و آزاردهنده نشوید در این دوران وکس انجام ندهید.

وکس کردن هنگام مصرف برخی دارو ها ممنوع

اگر به بیماری دچار هستید که باید داروی خاصی مصرف نمایید در این زمان وکس انجام ندهید مثلا اگر Retin- A یا Accutane مصرف می کنید، مجاز به وکس کردن نیستند.

قبل از وکس حمام کردن ممنوع

حمام یا دوش آب گرم نگیرید زیرا حمام سبب نرم شدن فولیکول های مو و منافذ پوستی می شود و وکس کردن را برای شما دردناک می کند.

نکته:همه اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از به وجود آمدن جوش های وکس است اما اگر به این جوش ها مبتلا شدید، هیچ راه دیگری جز درمان شان وجود ندارد.

ضرورت مراقبت های لازم بعد از وکس کردن

اگر پوست شما پس از وکس جوش می زند فورا پس از پایان روند وکس مراقبت های لازم را انجام دهید .

شستشوی پوست

بعد از اینکه وکس کردنتان به پایان رسید برای جدا شدن باقی مانده ژل وکس از پوست ، پوست خود را با مقدار زیادی از آب ولرم شست وشو دهید.

گذاشتن یخ روی پوست

سپس پوست را با آب سرد شسته و دوباره چند تکه یخ را که درون پارچه نرمی گذاشته اید روی آن بمالید زیرا تماس مستقیم یخ با پوست وکس شده سبب تحریک و التهاب پوست می شود.

استفاده از ژل آلوئه ورا

برای تسکین التهاب پوست وکس شده مقداری ژل آلوئه ورای خالص به پوست وکس شده بزنید.

دلایل ایجاد جوش های قرمز پس از وکس کردن

جوش های قرمز که یکی از مشکلات طبیعی در زنان دارای پوست روشن و حساس است به خاطر کنده شدن فولیکول های مو به وجود می آیند. پوست پس از وکس کردن کمی زبر شده و می سوزد و مقداری نیزملتهب می شود اما این نشانه ها پس از 3 روز از بین می روند.

جوش های سفید پس از وکس کردن

باقی ماندن جوش های قرمز پس از وکس کردن سبب بزرگ شدنشان و التهاب بیشتر آنها می شود که درنهایت این جوش ها تبدیل به جوش های بزرگ و سفید روی پوست می شوند که باکتری هایی درون خودشان دارند.

در اصطلاح تخصصی، به این مشکل «فولیکولیت» می گویند. فولیکولیت، نوعی عفونت می باشد که در فولیکول های کنده شده ایجاد می شود و با استفاده از عصاره آلوئه ورا یا حتی نمک، می توان آنها را درمان کرد.

لوسیون پس از وکس کردنبعد از وکس صورت چه کنیم جوش نزنیم

پس از وکس بهتر است از لوسیون های حاوی روغن های مینرال استفاده نمایید زیرا استفاده از لوسیون سبب کاهش درد و ناراحتی های پوستی دیگر می شود.

روغن های مینرال سبب بسته شدن منافذ پوستی و مانع شکل گیری مشکلات پوستی خواهند شد. برای رهایی از شرّ جوش های پس از وکس بهتر است لباس های مناسب بپوشید و برای از بین بردن این جوش ها از درمان انگی استفاده کنید.

پس از وکس کردن روی ناحیه آسیب دیده را باز نگه دارید زیرا پوست آسیب دیده نباید با لباس تماس پیدا کند.از شلوارهای جین تنگ پس از وکس کردن، استفاده نکنید زیرا این شلوارها جوش های ناشی از وکس را بدتر می کنند.

برای درمان جوش های پس از وکس از پماد موضعی استفاده نمایید و تا سه روز این درمان را ادامه دهید . بهترین پمادها برای درمان این جوش ها ، پمادهای موضعی حاوی سولفات پلی مکسین B و زینک باسیتراسین، هستند که تاثیر مثبتی در روند درمانی دارند. این پمادها، سبب می شوند که عفونت به قسمت های دیگر پوست راه نیابد و همچنین سبب تسکین درد ناشی از این جوش ها خواهد شد.

سوالات متداول

با قطعیت باید گفت که بله، وکس بدن با درد همراه است، اما میزان درد آن برای همه یکسان نیست و بستگی به آستانه تحمل فرد دارد. برای بعضی‌ها که پوست حساسی دارند و یا به طور کلی کم‌طاقت هستند، این روش می‌تواند بسیار دردناک باشد.

البته 30 دقیقه پیش از انجام وکس می‌توانید از یک عدد قرص ادویل استفاده کنید تا درد را کمتر حس کنید و قابل تحمل باشد.

روی قسمتی از پوست بدن که می‌خواهید موهای آن را برطرف کنید، مقداری موم گرم شده بمالید و روی آن، پارچه یا نوار کاغذی بگذارید و کمی صبر کنید تا موم کمی خود را بگیرید. سپس خلاف جهت رویش موها، پارچه یا کاغذ را بلند کنید تا موها را بکند.

برای موم‌ها سرد و آماده نیازی به تهیه پارچه یا کاغذ نیست، زیرا این موم‌ها خودشان یک ورقه کاغذی هستند که در یک طرفشان موم سرد مالیده شده است و به راحتی می‌توانید آن را روی پوست بگذارید و با دست پشت آن را بمالید تا کاملا به موها و پوست بچسبد، سپس خلاف جهت رویش موها، آن را بلند کنید.

بر خلاف استفاده از تیغ برای رفع موهای زائد که فقط یک یا دو روز از موها خبری نیست، وکس کردن می‌تواند 4 تا 5 هفته شما را از این بابت راحت کند. در ضمن، در این روش به دلیل اینکه موها از ریشه خارج شده‌اند، ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا تمام موها رشد کنند. بعد از رشد هم موها نرم و نازک خواهند بود.

می‌توان گفت که در این روش تا حد بسیار زیادی، موهای زائد برطرف می‌شوند و تارهای بسیار کمی باقی می‌مانند. به طوری که حتی برای پشت لب و صورت هم کارآمد است و موهای ریز را هم از جا می‌کند.

متاسفانه وکس نمی‌تواند این موها را از بین ببرد و همچنان سر جای خود باقی خواهند ماند. بهتر است بعد از وکس کردن، این موها را با موچین تیز و ضدعفونی شده برطرف کنید و سپس محل آن را تمیز بشویید و ضدعفونی کنید تا ملتهب نشود و مشکلی ایجاد نکند.

فهرست مطالب

مشاوره تخصصی و رایگان

برای بهره مندی از مشاوره تخصصی و رایگان کافی است با ما تماس بگیرید.

10٪ تخفیف

ویژه افرادی که برای اولین بار به ما مراجعه میکنند.

مشاوره آرایشی رایگان

پاسخگو سوالات شما عزیزان هستیم.

رزرو آنلاین

 • :

ما با شما

تماس میگیریم.

کافیست شماره تماس خودتان را وارد کنید تا در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت.

 

آدرس ما: شهرک غرب خیابان دادمان شهرک غرب خیابان دادمان شهرک غرب خیابان دادمان

شماره های تماس: ۲۶۷۴۰۹۶۴۲۶۷۴۰۹۷۸۲۶۷۶۱۰۴۲